O Béliere

Vize

Dobře zvolená kabelka má schopnost podtrhnout ženskou osobnost a doplnit outfit o tu pověstnou třešničku na dortu.

Kůži jako materiál jsem si vybrala proto, že má při správné péči neskutečnou výdrž a trvanlivost. V době přebujelé 'fast fashion' ráda podporuji tu druhou stranu, kde je sice počáteční investice vyšší, vrátí se však tím, že Vám daná věc vydrží dlouho a stále zůstává krásná. Je to nejen ekologické, ale v konečném důsledku i ekonomické. Proto si i na zpracování dávám velmi záležet, každý úkon dělám pečlivě a nepospíchám, stojí to za to. Mé stálé zákaznice často říkají dvě věty:

"Ta mě přežije" a "Tu budou dědit moje vnučky"

Tak se těším, až si jednou vzpomenu na mládí, když takovou kabelku potkám na ulici :)

-

O značce a výrobě

Moje cesta s koženými kabelkami začala v roce 2007, kdy jsem se po několika látkových rozhodla ušít si kabelku koženou. Šila jsem ji tehdy na malém kufříkovém stroji značky Lada po prababičce (který mám dodnes a skvěle funguje), a byla z to nejen spousta zlámaných jehel, ale i krásná kabelka, kterou jsem několik let nesundala z ramene. Postupně přibývaly kamarádky, které ji chtěly také. Vymýšlela jsem další střihy a zkoušela různé typy kůží, pořídila průmyslový šicí stroj, a po dokončení studií se tomu rozhodla věnovat naplno. Po malém ateliéru a různých spolupracích jsem měla tři roky obchod s ateliérem v Praze na Břevnově, až přišla potřeba každý den nedojíždět a být víc v přírodě, a přestěhovala jsem se kousek za Prahu, do Lhoty u Dolních Břežan. Pod značkou Béliere tvořím čtvrtým rokem.

Vyrábím ručně tradiční brašnářskou technikou, každý kus šiji zvlášť a s velkou péčí. Techniku používám tzv. 'na hranu' nebo též 'řezanou', tedy okraje kůže nejsou nijak založené, kraje výrobků tvoří pečlivě opracovaná hrana kůže. Ručně díly vykrajuji a vybírám ta nejlepší místa na materiálu, která též ručně lepím a opracovávám. Šití za mě vykoná šicí stroj, ač ten pečlivě a přesně řídím. Hrany opracovávám na hrubo na brusce, a do jemnosti ručně.

Lepidlo mám teď nově ekologičtější bezředidlové, z toho mám velkou radost :)

Vy si vyberete tvar a velikost z více jak 40 kabelek, barevně si ji přizpůsobíte svému vkusu z nepočítaně kombinací - 15 barev kůží, 7 barev podšívek, kování zlaté nebo stříbrné.

Část kůží, které používám, je vyrobená v Česku v jedné z posledních koželužen v jihomoravské Jablůnce, speciální barevné kůže objednávám z Itálie. Jako podšívku používám italskou semišovou vepřovici, která je charakteristická jemným tečkovaným vzorkem. Tím, že je kožená, a s vrchní kůží slepená, nikdy se neroztrhne. Barevné vzorníky s popisem typů kůží a jak o ně pečovat jsou zde.

Kování odebírám od inovativní firmy z Japonsku, z Tokia. Vyrábí nádherné unikátní kousky, které jsem jinde neviděla. Mají své patenty propracované přesně tak precizně, jak se o nich traduje. Zipy objednávám z vyhlášené italské továrny nedaleko Milána. Na výběr u kování je stříbrná a zlatá.

U nás se bohužel kování v takové kvalitě nevyrábí, výraznější odstíny kůží v typu, který jsem si oblíbila, také ne.

Ráda s dodavateli spolupracuji dlouhodobě, a protože jsem se všemi spokojená, výše zmínění mě provází stejně dlouho, jak funguje značka.

-

Jak funguje eshop?

Vyrábím na objednávku  - a to právě z důvodu velkého množství barevných kombinací.

Výrobek, který si objednáte, ihned po přijetí platby zařazuji do fronty výrobního procesu. Zásobu kůží průběžně doplňuji podle počtu objednávek, abych ji měla vždy co nejčerstvější, proto je nutná platba předem. Platbou předem mi také potvrdíte, že o ušití dané věci opravdu stojíte. Koželužny mají dodací dobu cca měsíc, proto je má dodací doba 40 dní. 

Na nové objednávky mi vždy přijde upozornění, podle nich pak kontroluji i stav bankovního účtu, abych vás mohla o proběhlé platbě včas informovat.

Pokud jste objednali a nepřišel Vám potvrzovací email, bude někdy chybka. Klidně mi zavolejte.

Jakmile pak pro Vás mám výrobek hotový, opět vás informuji mailem, nebo jakkoli jinak jsme domluvení.

Způsob dopravy mám zatím stále Českou Poštu. Možná Vám to v dnešní době přijde zvláštní, mám s ní však jen skvělé zkušenosti a její fungování mi naprosto vyhovuje. Zasílám Balíkem do ruky, když je potřeba tak expres, a vždy nechávám pojistit na plnou částku objednávky, možná i proto mi to klape :) Pokud chcete využít jiného dopravce, není problém se domluvit. Zasílám samozřejmě na Slovensko a kamkoliv po světě je potřeba.

Před předáním/odesláním výrobek vždy podle typu kůže ošetřím voskem a impregnací.

Celé ty roky mi to s Vámi krásně funguje, a za to moc děkuji.

-

Proč mám ceny jaké mám? 

Někomu přijdou vysoké, někomu akorát, někomu nízké. Podle toho, zda a jakou má daný člověk zkušenost se zakázkovou ruční výrobou a aspekty práce OSVČ. Proto přikládám stručný souhrn, co má práce obnáší.

Jak už jsem zmínila v začátku, kabelky vypracovávám velmi pečlivě. A tak jak to funguje v každém podnikání, v ceně výsledného výrobku musí být započítáno spousta věcí okolo.

Velmi důležité je fotografování a úprava fotografií, pravidelná správa webu a sociálních sítí. Čas strávený při vybírání materiálů a komunikace s dodavateli, jejich dopravné. Vývoj nových výrobků, který je v každém poměrnou částkou rozpočítán, zabere zhruba týden, u složitějších věcí i týdny dva. Elektřina, nájem a tyto nezbytnosti, pronájem eshopu. Zdravotní, sociální a úrazové pojištění. Nářadí a nástroje, vosky a impregnace. Úklid a údržba ateliéru a zařízení, případně jejich obnova či rozvoj. Učetnictví a papírování, sledování a přizpůsobování se novým zákonům. Daně, sebevzdělávání, dovolená. Na tu je potřeba mít vyděláno dvakrát - pro čas, který při ní strávím a tím pádem "nevydělávám", a pro finance, které dovolená stojí. A jak radí každý finanční odborník, je dobré mít něco ušetřeno :) 

Na kabelkách nemám přidanou obchodní marži. U cen vycházím z ceny za kompletní materiál, a cenu za práci, tedy počet hodin, které na ní strávím. V těch už mám započteno toto vše okolo.

A kolik tak stojí materiál na kabelku? U menších kolem 1 500 korun, u středních kolem 3 000, u velkých i 4-5 000 korun. Jednu kabelku vyrábím tři až pět dní, podle složitosti. V tomto čase je počítáno i se psaním emailů, schůzkami, focením a správou internetových záležitostí, neb jim se je potřeba věnovat průběžně. Na pracnosti u velikostí kabelek rozdíl skoro není, tam záleží na složitosti technologie a střihu.

Slevy dávám jen velmi výjimečně, a to stálým zákazníkům jako poděkování. Nebo malé dárky ze své dílny, to mě baví :). Nesouzním se slevovou politikou, kdy se na ni loví noví klienti, protože na slevu je vždy potřeba vzít někde jinde a většinou to bývá nereálná bublina, která umí rozjet nezastavitelný vlak. Případně značí přemrštěné původní ceny. Však to vidíme v celé světové ekonomice. Raději dám z času na čas nějaký výrobek do dobročinné dražby na konkrétní věc, nebo finančně přispěji, to mi přijde smysluplnější.

-

Ze života v kostce

Pří studiích oděvního návrhářství na VOŠONSPŠO v Praze Holešovicích, jsem se naučila šít na stroji a dobře ušít cokoliv si vymyslím, také vnímat lidskou postavu a jak co sedí a sluší ('02-'06)

Při studiích designu skla a šperku na Technické Univerzitě v Liberci jsem se naučila prostorové představivosti objektu, práci s detailem i hmotou ('06-'10)

Po pracovních zkušenostech s výrobou textilních i kožených dekorací pro film a reklamu, kde bylo důležité rychle a dobře ušít cokoliv je potřeba (11'-13'), a po roce a půl spolupráce s tehdejším startupem Brašnářství Roman Tlustý, kde jsem se přímo účastnila zakládání a rozjezdu firmy, jsem se potkala se stylistkou a konzultantkou Leou Winterovou, se kterou jsme spolupracovaly na založení značky Béliere.

-


Béliere ve francouzštině znamená ženský rod od berana

-

 

(Poslední update proběhl 21.11.2018)

 

31164038_1530364717074037_4324029879403151360_n kopie2